World's Grand Prix U105 - Memoriál Gustava Frištenského 2023 | Detailní výsledky a reportáž

V sobotu 15. července 2023 se v od 14 hodin v areálu pivovaru Litovel konal další ze závodů světové Grand Prix pro strongmany střední váhy, tedy do 105 kg. Pořadatelem celého klání byl strongman světového jména v této kategorii, Jiří Tkadlčík původem z Přerova. Jiří se svým týmem připravil opravdu velmi zajímavý závod, který byl svým způsobem dosti složitý, co se náplně týče, rozhodně to ale neubíralo na zajímavosti nebo obtížnosti, o tom ale více až za chvíli.

V sobotu, kdy předpověď počasí hlásila nejteplejší den roku, která se i vyplnila a opravdu se rtuť teploměru ve stínu zastavila až na 38,5°C a na sluníčku hravě atakovala 45°C to byl opravdu perný den jak pro diváky, tak hlavně pro závodníky. Servis s dostatkem tekutin a možnosti schovat se do stínu musel být perfektně zvládnutý, a také byl...

Závodníci zvučných světových jmen kategorie U105 - střední váhové kategorie se utkali v celkem pěti náročných disciplínách:

• Press medley
  • Walking medley
  • Stone throw
  • Deadlift medley
  • Crazy medley

Většina disciplín má ve svém názvu slovo medley, tedy se jedná o složeninu více disciplín, takže by se dalo říci, že téměř každá disciplína byla svým způsobem samostatným závodem, obzvláště ta první a ta poslední, která po vzoru Crossfitu prověřila fyzičku závodníků, ale v žádném případě se nejednalo o něco lehkého nebo jen lehčího... Ve všech případech šly váhy svým způsobem do extrému, což bylo i cílem pořadatelů.

Press medley

Tlakové medley, které proběhlo na dvě kola, tedy závodník musel celou disciplínu projít dvakrát dokola. Už to znamenalo sáhnout si na dno svých sil, a to je teprve začátek. Cílem strongmanů bylo přemístit a vyrazit činku o váze 130 kg, následoval loglift 130 kg, poté 80 kg jednoručka nad hlavu a push press 150 kg. Kdo by si myslel že je to vše, tak není, celé se to ještě opakovalo. To vše v časovém limitu 90 vteřin Třetí místo obsadil Slovák Benjamin Machala, který zvládl 7 z 8 částí celého medley. Jediní dva závodníci ve startovním poli, kteří dokončili komplet celou disciplínu byli další Slovák Patrik Zelezka a to ve skvělém čase 76,4 vteřiny a Jiří Tkadlčík, který vše zvládl za 73,47 vteřiny. Jirka tak bral zlato z disciplíny.

Walking medley

Pokud nebyli borci vyšťaveni po první disciplíně, druhá jim určitě síly neušetřila, další běhavé medley, kde závodníci nosili kufry - Farmer's Walk o hmotnosti 140 kg v každé ruce v trase 15 metrů. Na konci patnáctimetrové trasy vzali Super Yoke o hmotnosti 400 kg na ramena a šli celou trasu zpět na start. Třetí místo na disciplíně zvládl Vojtěch Kučera v čase 36,19 vteřiny. Druhé místo si vyběhal Ben Donin z Francie za 35,19 vteřiny. Nejrychlejší se stal domácí borec Jirka Tkadlčík, který jako jediný zvládl běžet 1 metr trasy za méně než vteřinu, jeho výsledný čas byl 27,42 vteřiny.

Stone throw

Házení kamenem do dálky, disciplína inspirována letošním ročníkem Arnold Strongman Classic, nicméně se jedná o hodně zajímavou disciplínu, kterou si v Litovli měli šanci zkusit i diváci. Každý z borců měl celkem 3 pokusy, do výsledků se počítal vždy ten nejdelší. Ti nejlepší závodníci překonali hranici 4 metrů, to svědčí o tom, že ještě sílu mají, a to i po vyčerpávajících předchozích disciplínách. Bronzovou příčku na hodu 50 kg vážícím kamenem získal český závodník Radek Srb, zvládl dohodit 4,1 metru. Stříbro si odnesl Jiří Tkadlčík, ten dohodil 4,1 metru. Vítězem házení se stal borec z Dánska Chris Gjerlevsen, který dokázal hodit 4,4 metru daleko.

Deadlift medley

Kdysi dávno jeden strongman prohlásil, že správné závody bez mrtvého tahu nejsou správné. A jelikož se v Litovli sešli borci, kteří se předhání o maximální pozvednutou váhu ve střední třídě domácí Jirka Tkadlčík a aktuální rekordman Matthew McKeegan z Irska, tak je právě tato disciplína parádní z pohledu diváka. Medley obsahuje celkem 4 typy mrtvého tahu a i když se netahá na maximálku, tak stále bylo na co se koukat. Závodníci k úspěšnému projití disciplínou museli pozvednout axle, tedy tlustou osu naloženou na 300 kg, následně Texas bar o hmotnosti 325 kg, Elephant bar, velmi dlouhou osu, naloženou na 35é kg a poslední car deadlift s SUV o přibližné hmotnosti 350 kg. rychlejší vyhrává, jak jednoduché. I přes svá minulá zranění a odstoupení z disciplíny už po druhé části, tedy Texas baru si Jiří vysloužil třetí příčku na disciplíně. Celé medley pak zvládli dva borci, pomaleji v čase 41,9 vteřiny Francouz Ben Donin a rychleji v čase 39,35 a k tomu plnou bodovou nálož Ir Matthew McKeegan.

Crazy medley

Už podle názvu se opravdu jedná o šílenost. Navíc je to poslední disciplína, takže všichni už si sáhli na vlastní dno a všichni už mají dost. Nedivil bych se, kdyby se závodníci vysloveně těšili, až to skončí. Strongmani měli za úkol provést Zercher dřep s činkou o hmotnosti 220 kg, následovaly kufry o hmotnosti 130 kg na 15 metrů, poté 80 kg jednoručka nad hlavu, běžet se super yoke o hmotnosti 350 kg na 15 metrů a zakončit přemístěním a vyražením osy o váze 130 kg. Uf, ta poslední disciplína je částečně podobná té první, ale o to šílenější je, že je na konci. Čtyři části v čase 59,54 vteřiny vynesly Jiřímu Tkadlčíkovi třetí místo na disciplíně. To Ben Machala zlvádl disciplínu komplet, tedy pět částí za 90 vteřin a vybojoval tak druhé místo na disciplíně. Crazy medley pak vyhrál v čase 80,65 vteřiny Matthew McKeegan.

Závod je u konce, horko však nekončí, výsledky se počítají, závodníci se snaží využít svých posledních sil k závěrečnému ceremoniálu. Sobotní počasí přispělo k tomu, že závod byl neobyčejně těžký, na druhou stranu po výčtu disciplín a vah, on by byl neobyčejně těžký i za příjemného jarního vánku a venkovní teplotou okolo 22°C. Několik vyšších stovek diváků vydrželo fandit po celou dobu závodu a právě diváci vytvořili skvělou kulisu a atmosféru celého klání plnou potlesku, fandění, křiku a povzbuzování. Právě ti diváci, kteří také vyburcovali Rakušana Emanuela Pescariho k exhibičnímu vystoupení. Pescari je horkým adeptem ve střední váhové kategorii k překonání světového rekordu v přehození nejtěžšího Atlasova kamene přes laťku. Mimo jiné se o to pokoušel na závodě ve Vrdech 1. 7. 2023. Bohužel tam mu jeho pokus s 230 kg těžkým kamenem nevyšel, ale stanovil tak aspoň Evropský rekord o hodnotě 215 kg.

Celý závod byl také poctou Kolínskému rodáku Gustavu Frištenskému, legendárnímu silákovi a zápasníkovi první poloviny dvacátého století. Osobně závodu přihlížel Gustavův synovec GFrank Frištenský a praneteř Zdena Frištenská.

Výsledky jsou sečteny a může se vyhlašovat. Třetí místo s celkovým početem bodů 34 obsadil sovenský borec Benjamin Machala, který celý závod bojoval velmi vyrovnaně a podával stabilní výsledky. Druhé místo obsadil Matthew McKeegan z Irska, který zvládl nasbírat 36 bodů a potvrdil svoji hvězdnou formu. První místo a šampionem World's Grand Prix U105 - Memoriálu Gustava Frištenského 2023 se stal svými skvělými výsledky a téměř jednoznačným výkonem domácí borec Jiří Tkadlčík. Gratuluji.