Strongman Tkadlčík definitivně překonal vážné zranění a získal titul šampiona GRAND PRIX!

O víkendu se již potřetí sjela mezinárodní špička strongman sportu do Pivovaru Litovel, který byl i letos tradičním hostitelem soutěže World Grand Prix U105 kg s podnázvem Memoriál Gustava Frištenského. Na startu se objevilo hned několik hvězd silového sportu, mezi nimi například Ir Matthew McKeegan, držitel světového rekordu v deadliftu, World's Strongest Man do 80 kg Francouz Ben Donin nebo česká ikona tohoto sportu Jiří Tkadlčík.

Jak organizátoři už před závodem avizovali, jednalo se o jeden z nejtěžších strongman závodů na světě, který byl velmi unikátní skladbou disciplín. Jednou ze zajímavostí byla například poslední disciplína s názvem CRAZY MEDLEY, složená z pěti unikátních stanovišť, které museli závodníci zvládnout do 90 sekund. Všech 5 stanovišť tohoto medley, které bylo pouze třešničkou na dortu po čtyřech těžkých disciplínách, by klidně mohlo vydat za jeden samostatný závod. Kvůli extrémnímu počasí, kdy se teploty ve stínu šplhaly až k 40 stupňům, stoupla náročnost závodu ještě výše.

• Nejsilnější muži světa soutěžili v pěti disciplínách:
  • Tlakové medley na 2 kola - Clean and press 130 kg, Loglift 130 kg, Jednoručka 80 kg, Push press 150 kg / ve 2 kolech za sebou.
  • Farmers walk 140 kg / 15 m + Super Yoke 400 kg / 15 m.
  • Hod kamenem (50 kg) do dálky / 3 pokusy.
  • Deadlift Medley - Axle 300 kg, Texas bar 325 kg, elephant bar 350 kg, car deadlift 350kg
  • Crazy Medley - Zercher dřep 220 kg, farmers walk 130 kg / 15 m, Jednoručka 80 kg, Super Yoke 350 kg / 15 m, Clean and press 130 kg.

Netradičně dvoukolová první disciplína prověřila jak tlakové schopnosti závodníků, tak jejich fyzičku. Časový limit 90 sekund byl totiž poměrně skromný a pouze dvěma závodníkům stačil k tomu, aby disciplínu dokončili celou – Jiřímu Tkadlčíkovi z Přerova a Patrikovi Zelezkovi ze Slovenska. Právě Zelezkovi se řadí mezi nejlepší tlakaře střední váhy na světě.

World GRAND PRIX U105 2023 | Memoriál Gustava Frištenského III

Druhá disciplína byla více konvenční a závodníky příliš nepřekvapila. Čas pod 30 sekund však dokázal zaběhnout pouze Tkadlčík, který si tak upevnil vedoucí pozici hned na začátku závodu. Hned za ním se umístil zmíněný Francouz Donin, který je novou vycházející hvězdou strongmanů střední váhy.

Následoval divácky atraktivní hod padesáti kilovým kamenem do dálky, který nalákal diváky natolik, že si během pauzy tuto disciplínu vyzkoušela i veřejnost. Dana Chrise Gjerlevsena, který hodil přes 4,4 metru, však nepřekonal ani nikdo z diváků, ani nikdo ze startovního pole.

Organizátoři se v deadliftovém medley vrátili ke kořenům závodu, protože právě toto medley je vyslovenou tradicí Memoriálu. Žádná z činek nemá méně než 300 kg a čtvrtým stanovištěm je zvedání auta, které mělo letos podobu obrovského SUV. Přestože je Tkadlčík bývalým rekordmanem v této disciplíně, právě kvůli bývalým zraněním disciplínu nedokončil a rozhodl se odstoupit na třetím stanovišti. Disciplínu vyhrál bleskový a dobře připravený Matthew McKeegan, v těsném závěsu za ním dokončil také Ben Donin.

Pátá již zmíněná "královská" disciplína vzala závodníkům opravdu i ty nejposlednější zbytky sil. I zde potvrdil McKeegan svoji dominanci na světové scéně a s náskokem 10 sekund vyhrál poslední disciplínu závodu. Za ním skončil Slovák Benjamin Machala, který si celý závod nenápadně vyšlapával cestičku až k celkovému bronzovému umístění. Stříbro patřilo zmíněnému Irůvi McKeeganovi, zlato a titul vybojoval Tkadlčík, který tím definitivně potvrdil svůj návrat po těžkém zranění, a v proslovu mluvil především k soupeřům:

,,Chtěl bych se poklonit všem závodníkům, kteří se účastnili letošního World Grand Prix. Byl to rozhodně jeden z nejtěžších závodů mého života, jak kvůli disciplínám, které byly složité a náročné, tak i díky extrémnímu počasí. Nedokážu vyjádřit, jak vděčný jsem, že závodníci letí z celého světa závodit do Česka, a jsem rád, že jsme se tu všichni dobře bavili a podali skvělé výkony. Spojuje nás láska k tomuhle šílenému sportu. Bylo mi ctí vedle vás závodit.“

Celý závod byl poctou Gustavu Frištenskému, který se stal legendou v silovém zápasu, a není proto překvapením, že závodu osobně přihlížel také Gustavův synovec Frank Frištenský spolu s jeho praneteří Zdenou Frištenskou. Oba pak společně s panem sládkem Petrem Kosteleckým předali ceny vítězům.

I přes spalující slunce vydrželo několik set diváků fandit až do konce, těsně před tím navíc vyburcovali nezávodícího světového rekordmana Emanuela Pescariho z Rakouska k exhibičnímu vystoupení. To přineslo v rámci charity Hospicu na Svatém Kopečku hned 20 tisíc korun od pivovaru Litovel, jehož sládek Petr Kostelecký obratem předal šek paní ředitelce hospicu Martě Šťastné.