Arnold Strongman Classic 2020 - Hafþór Júlíus Björnsson bere již po třetí zlato!

Během minulého týdne 5. - 8.3.2020 proběhl sportovní festival pořádaný zřejmě nejznámějším kulturistou světa - Arnoldem Schwarzeneggrem. Během této sportovní události si diváci opravdu mohli přijít na své, jelikož repertoár, ze kterého mohli vybírat, byl opravdu široký. Jedním z velkým taháků, proč by sportovní fanoušci měli navštívit tento festival, bylo zápolení kulturistů pod hlavičkou IFBB Pro Legue, které ovládl již podruhé William Bonac.

My se v tomto článku však zaměříme na tu nejsilnější část tohoto festivalu - Arnold Strongman Classic. Celkem 10 profesionálních strongmanů se střetlo v 6 disciplínách, které byly rozděleny do dvou dnů - pátek a sobota. Každá disciplína vyždímala strongmany, co to jen šlo a ti podávali opravdu brutální výkony! Mezi závodníky, kteří se utkali o titul nejsilnějšího muže Arnold Strongman Classic, patřili:

Jerry Pritchett (USA)

Dalo by se v krátkosti konstatovat, že tento závod byl spíš přetahování o prvenství Mateusz Kieliszikowskiho a Hafthor Bjornssona. Sice se závodů zúčastnil také Martins Licis, který loni vyhrál The World's Strongest Man 2019, avšak na těchto závodech spíše "koukal", jak Kieliszikowski a Bjornsson zápolí o první místo.

Měli bychom ale začít od začátku, pojďme se tedy podívat na Arnold Strongman Classic od prvního dne a první disciplíny.

První den (pátek) - Disciplíny

Trial By Stones

První disciplína, které odstartovala strongmanské hry, byl takzvaný "Trial By Stones". V této disciplíně museli strongmani zdvihnout a přemístit nejprve kámen o váze 275lb a poté 300lb. Následně přemístit na sud kameny o váze 365lb a 420lb a tuto disciplínu ukončilo přenesení 409lb kamene na určitou vzdálenost. V této disciplíně dominoval polský silák Mateusz Kieliszikowski, který dokázal tuto "Trial By Stones" ukončit v co nejkratším čase.

Ve videu níže se můžeš podívat a porovnat si Bjornsson a Kieliszikowski.

Bag Over Bar

Další disciplína byl takzvaný "Bag Over Bar", ve které si mohli siláci maličko odpočinout. Systém vyřazování byl prostý - váha se v každém kole zvyšovala, kdo nepřehodil za 30 sekund, skončil. Kdo ovládne tuto disciplínu se rozhodovalo až u 90lb, které mělo rozhodnout mezi Bjornsson a Shivlyakov. Kdo tipoval Islanďana Bjornssona, tipoval správně!

Wheel of Pain

Pokud si přeložíš název této disciplíny, zjistíš, že se nejedná o nic hezkého. Poslední páteční disciplínou byl "Whell of Pain", nebo-li "kolo bolesti", které opravdu nepřináší nic hezkého. Úkolem závodníků bylo otočit "monstrum na kolečkách" okolo své osy co nejvíckrát. Nejdále v této disciplíně došel Mateusz Kieliszikowski a získal tak již druhé první místo ze třech disciplín.

Po prvním dni byly výsledky těsné a očekávání následného souboje jisté. Bjornssona od prvního Mateusze dělilo pouhých 0,5 bodů. Bylo jasné, že sobotní den bude ve znamení velké rivality mezi Polákem a Islanďanem.

Výsledky po prvním dni ASC 2020

Druhý den (sobota) - Disciplíny

Elephant Bar Deadlift

Disciplína, která zahájila sobotní finálový den Arnold Strongman Classic byl deadlift na prodloužené takzvané "Elephant" ose. Tato osa je delší než klasická vzpěračská osa. Zde se očekávalo mnohé, jelikož Thor dlouho před závody oznamoval, že by chtěl na Arnold Strongman Classic vytvořit nový světový rekord v deadliftu. Ten se mu podařilo neoficiálně vytvořit na tréninku, ale na závodech to bohužel nedokázal... Disciplínu sice vyhrál s výkonem 1026lb, ale na rekord si bude muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Timmber Carry

Předposlední disciplína, která měla prověřit strongmany, jak v úchopu, tak v celkové zdatnosti i rychlosti, byl "Timmber Carry". V této disciplíně museli závodníci 881lb konstrukci přenést na vzdálenost 31 stop za 30 sekund. Navíc dráha, po které závodníci museli konstrukci, byla nakloněna do kopce... Nejlépe v této disciplíně obstál znovu Polák Mateusz, který doslova s 881lb konstrukcí letěl závodní dráhou!

Cyr Dumbbell Strategic Challenge

Poslední disciplína. Buď teď, nebo nikdy.. Tento event byl opravdu prostý. Cílem bylo, zvednout nad hlavu co nejtěžší "Cyr" jednoručku. Aby Thor vyhrál celý závod, stačilo mu zvednout jednoručku těžší než 280lb. To se mu podařilo! Zvedl 300lb, které mu sice nestačilo na vítězství v disciplíně, ale postačilo na titul Arnold Strongman Classic! Závodníkem, který ovládl tuto disciplínu, byl opět Mateusz, který dokázal nad hlavu vytlačit neuvěřitelnou 320lb jednoručku!

Výsledky

Možná si říkáš, že první místo měl spíše získat polský strongman Mateusz Kieliszikowski, ten si však své průběžné hodnocení zkazil na "Elephant Bar Deadlift", kde skončil až na osmém místě. První místo a třetí titul Arnold Strongman Classic získal Hafthor Bjornsson!