Výsledky Arnold Strongman Classic 2022 | Martins Licis vybojoval první místo!

Severoamerický Columbus se během minulého víkendu stal dějištěm 34. ročníku prestižní soutěže Arnold Classic, na které se ukázalo i deset strongmanů. Arnold Strongman Classic se loni nekonal kvůli Covid-19. Poslední soutěží byla 2020 ASC, kde zvítězil Hafthor Bjornsson. Nedlouho po svém nechvalně známém mrtvém tahu 501 kg (1104,5 lb) však tento sport opustil. V současné době se Hafthor připravuje na svůj boxerský zápas proti Eddie Hallovi, který je naplánován na 19. března v Dubaji.

První den - Disciplíny

Max Squat

První disciplína, kterou závod Arnold Strongman Classic započal, byly dřepy na maximální váhu. Této disciplíně dominovala trojice JF Caronem, Robem Kearneym a Martinsem Licisem. Laťka byla nastavena téměř na 1000 liber a byl to Caron, kdo si odnesl první místo. Poté, co Licis dřep třetím pokusem 956 liber, Kearney se rozhodl naložit si na činku o 5lb více s čímž se mu nakonec podařilo vytvořit platný pokus. Tehdy se Caron rozhodl dřepnout ještě větší váhu a při posledním pokusu dokončil dřep o hmotnosti 966 liber a připsal si tak první místo.

• První místo: JF Caron – 966 lbs
  • Druhé místo: Rob Kearney – 961 lbs
  • Třetí místo: Martins Licis – 956 lbs

Monster Dumbbell Press

V této disciplíně měli za úkol siláci zvednout co nejvícekrát ze země nad hlavu jednoručku o hmotnosti 275 lbs v časovém horizontu devadesát sekund.

Nejlépe se v této disciplíně dařilo Ukrajinci Oleksii Novikovovi, který s touto váhou dokázal v časovém úseku jednoručku zvednout sedm krát! Kearney dokázal získat druhé místo když činku nad hlavu dostal čtyři krát, čímž porazil další tři konkurenty - Luka Stoltmana, Jevgenija Markova a Martinse Licise, kteří se dělili o třetí místo se třemi opakováními.

Max Log Lift

V této disciplíně měli strongmani za úkol dostat se ve třech pokusech na co nejvíce váhu na log liftu, který byl z rakouského dubu.

První událost druhého dne byla drasticky zpomalena kvůli zranění JF Carona. Bohužel JF musel ze soutěže odstoupit. Následně největší váhu zvedl Luke Stoltman, díky čemuž vyhrál závod a jeho naděje na umístění na stupních vítězů se opět staly reálnými.

• První místo: Luke Stoltman – 470 liber
  • Druhé místo: Trey Mitchell – 461 lbs
  • Třetí místo: Bobby Thompson – 450 lbs

Timber Carry

V předposlední disciplíně museli sportovci nést 400 kg (881,8 lb) dřevěný rám na 10,7 metru dlouhou rampu (35 stop). Pravidla byla následující - pokud to strongmani dokázali v rámci 30sekundového časového limitu, výsledek se měřil v sekundách. Pokud neuspěli, pak výsledek představoval celkovou ušlou vzdálenost.

Pro většinu závodníků to byla extrémně brutální událost. Pouze Maxime a Martins byli schopni nést rám v celé délce rampy.

• První místo: Maxime Boudreault: 8,41 sekundy
  • Druhé místo: Martins Licis – 10,03 sekund
  • Třetí místo: Oleksii Novikov –  9,4 metru

Stone to Shoulder

Cílem poslední disciplíny bylo zvednout slavný „náhrobek“ Odda Haugena ze země na rameno. Kámen vážil 186 kg (410 liber) a pokud jej závodník dostal na rameno, kámen musel zůstat v nehybné poloze. Časový limit disciplíny byl 2 a půl minuty. Pokud sportovec dostal kámen na hruď, obdržel 10 bodů. Nicméně pokud jej dostal na obdržel 100 bodů.

Jediný kdo tento kámen dokázal dva krát dostat na rameno byl Martins Licis. Na druhém místě se umístil Oleksii Novikov který ve druhém pokusu dokázal alespoň dostat slavný „náhrobek“ na hruď.

• První místo – Martins Licis – 200 bodů
  • Oleksii Novikov – 110 bodů
  • Bobby Thompson – 100 bodů

Výsledky

Po sečtení všech výsledků si nakonec první místo vysloužil Martins Licis, který minulý rok v listopadu dokázal zvítězit na Rogue Invitational Strongman 2021. Druhé místo bral Oleksii Novikov a na třetím místě se umístil Bobby Thompson.

1. První místo: Martins Licis –  41 bodů
  2. Druhé místo: Oleksii Novikov —  37,5 bodu
  3. Třetí místo: Luke Stoltman –  30,5 bodu
  4. T-třetí místo: Bobby Thompson –   30,5 bodu
  5. Páté místo: Rob Kearney –  28,5 bodu
  6. Šesté místo: Maxime Boudreault –  27 bodů
  7. T-sedmé místo: Trey Mitchell –  21,5 bodu
  8. T-sedmé místo: Tom Stoltman –  21,5 bodu