Strongman Klatovy 2023 | Výsledky a reportáž

Těsně před začátkem školního roku, nebo chcete-li poslední prázdninový víkend se v sobotu 2. 9. 2023 konal další amatérský závod silných mužů Strongman Klatovy. Závod začal ve 13:00 u Nákupního centra Škodovka - OBI v Klatovech. Amatérští strongmani se představili v 6 těžkých disciplínách, které umocnilo slunné a velmi teplé počasí.

• Tire flip 400 kg a 450 kg

Nad regulérností opakování i celkově na disciplínách lpělo pečlivé a přísné oko profesionálního strongmana Lukáše Kadlece, který byl i hlavním pořadatelem. Celým závodem provázel známý hlas strongman sportu a ostřílený moderátor Leoš Kubeš.

Log Lift

Úkolem na první disciplíně bylo dostat do stabilní polohy nad hlavu log o hmotnosti 120 kg, časový limit jedné minuty. Většina závodníků s provedením neměla žádné problémy, naopak padaly úžasné výkony. Celkem 4 strongmani zvládli 4 opakování, byli to Petr Toman, František Nový, Petr Leflík a Jakub Navrátil. Porazit je dokázal jeden jediný, se šesti opakováními Dominik Ponocný. Po této disciplíně bohužel musel odstoupit Matěj Svoboda, který do závodu nastoupil v ne úplně 100% kondici a po logu se mu ozvalo zranění. Snad bude brzy v pořádku.

Log Lift

Car Deadlift

Mrtvý tah s autem. Divácky ohromná disciplína, přitom klasický deadlift je sice efektní a může být velmi těžký, ale ta váha na čince není tolik vidět, jako když pozvedáte celé auto. V Klatovech zářil fungl nový, červený Peugeot 408. Přepočet na váhu asi nejsem schopen říci, ale vím, že většina závodníků opakování zvládla, ale ti nejlepší zvládli úžasný počet opakování. Třetí místo si vybojoval Petr Lefllík s 9 opakováními. Druhé místo obsadil Jakub Navrátil s 11 opakováními a druhé vítězství v disciplíně v řadě zapsal Dominik Ponocný, který nasázel 13 opakování.

Tlakové Medley

Tlakové medley, kde siláci museli projít celou řadou tlaků a zároveň museli být co nejrychlejší. Časový limit byl 90 vteřin. Axle lift 100 kg, log lift 110 kg, osa 120 kg, dumbbell 82 kg. Váhy sice nejsou úplně vysoké, ale musíte brát v potaz, že jedete vlastně 4 tlakové disciplíny. S Axlem si poradili všichni, s logem většina, s osou také ale zvládnout celé medley včetně jednoručky, to byla výsada pouze třech závodníků. Třetí místo urval Dominik Ponocný s časem 81,78 vteřiny. Druhé místo si zasloužil Tomáš Zemi Zeman, který zvládl vše za 73,69 vteřiny a to včetně jeho specialitky, kterou umí a která působí jako z dob Gustava Frištenského, kde jednoručku dostává nad hlavu metodou bent-pressu. Zlato na disciplíně o raketu na pohodu vzal Norbert Švarc s časem 49,63 vteřiny.

Běhavé Medley

Závodníci se také proběhli, ale lehké to rozhodně nebylo. Závodníci běželi s ohradou o hmotnosti 280 kg na konci dráhy vzali Super Yoke o hmotnosti 300 kg a běželi zpět na start, každá trasa měřila 20 metrů. Podotýkám, že ohrada se nosí bez trhaček, jen chytnout do ruky, takzvaně do teplých, a běžet...
Třetí místo si vyběhal Jakub Navrátil s časem 29,89 vteřiny. Druhé místo vyběhal Pavel Juríček, který trasu zvládl za 28,73. Všem utekl Dominik Ponocný s časem 26,95 vteřiny a bral tak plný počet bodů.

Tire flip

Otáčení pneumatiky, v Klatovech měli dva kousky a to 400 kg a 450 kg. Klatovští pořadatelé si připravili úkol pro závodníky, ten obsahoval 3x otočení lehčí pneumatiky - 400 kg a následně 3x otočení těžší pneumatik - 450 kg, to vše v celkovém limitu 90 vteřin. 3 závodníci to zvládli bez jakýchkoliv problémů komplet. Bronz na disciplíně si odnesl výborně závodící Dominik Ponocný, všech 6 opakování zvládl za 64,87 vteřiny. Druhé místo vybojoval specialista na otáčení pneumatik Martin - Mário - Zimmermann, který zvládl všechna opakování za 50,35 vteřiny. A jen těsně zvítězil Norbert Švarc a to s časem 50,12 vteřiny.

Alas Stone

Královská konečná disciplína. Strongmani museli v časovém limitu 60 vteřin přehodit 150 kg vážící atlasův kámen přes laťku, kozu. Čím více, tím lépe. Nejvíce sil zůstalo při Jakubu Navrátilovi a Norbertu Švarcovi, kteří zvládli 5 opakování. O jeden více a další zlato z disciplíny si odnesl Dominik Ponocný.

Závodníci mají dozávoděno. Počítají se výsledky, i když pozorný divák nebo i teď pozorný čtenář ví, že opět téměř stylem start - cíl zvítězil Dominik Ponocný. Na rovinu pošlu Dominikovi vzkaz: "Dominiku, co tu ještě děláš, ty jsi už hotový profesionál... takže se potkáme tam." Ale abych se vrátil k závodům jako takovým, vše ubíhalo jak voda, hladce a v pohodě. Žádné zásadní komplikace, Lukáš Kadlec a jeho tým přesně ví, jak mají závody vypadat a podle toho je připravují. Už teď se těším na další ročník. Také poděkuju Pepovi za skvělé fotografie.

Předně gratuluju všem závodníkům, protože závod nebyl moc jednoduchý a vzhledem k počasí se jednalo o pot a krev, přesně tak jak to má být. Matějovi ještě jednou přeju, ať se dá brzo dohromady a doufám, že zranění není nijak vážné. Třetí místo v závodě vybojoval Jakub Navrátil s 59,5 body. Stříbro si odnesl skvěle připravený Norbert Švarc, který získal 64 bodů. Celkovým vítězem, jak jsem už zmínil, se stal Dominik Ponocný, který si v součtu odnesl 73 bodů.