Strongman Jiří Tkadlčík získal čtvrté místo na světovém poháru v Rusku!

Během minulého týdne se náš nejlepší český strongman kategorie U105, Jiří Tkadlčík, zúčastnil ruského světového poháru, jen několik kilometrů od severního pólu! Jak probíhala Jirkovo příprava, jak na závody cestoval a jaké byly závody v extrémních podmínkách? To si můžete přečíst v následujícím rozhovoru právě s neochvějným Tkadlčíkem, který se opět stal miláčkem diváků.

Ahoj Jirko, ty jsi se po dlouhé době vydal na závody, co tě k tomu přimělo?

Tak to je na začátek trochu úsměvná otázka. Jsem profesionální sportovec, který tento sport miluje, baví mě a navíc mi to po té covidové pauze chybělo. Zjistil jsem, že mně to stále naplňuje a dává mi to, co potřebuji. Navíc jsem rád, že se mohu poměřovat s těmi nejsilnějšími ve "stopětce"!

Proč jsi si vybral zrovna tyto závody? Měl jsi v rukávu ještě nějaký jiný závod?

Konkrétně jsem vyjel do Ruska do Těriberky, která leží za polárním kruhem, abych si mohl zazávodit na světovém poháru, kde jsem mohl hájit čest České republiky.

Tento závod jsem si vybral kvůli tomu, že nabízel závodění v extrémních podmínkách, právě proto, že se nacházel za polárním kruhem. Navíc v Rusku jsou vždy velkolepé závody. Samozřejmě, bylo velice těžké se na závody dostat kvůli vízu a covidová doba tomu také moc nepřispívá. Měl jsem však ještě jedny závody v záloze a to na Ukrajině, ale jsem rád, že to vyšlo v Rusku, jelikož tam byli opravdu TOP závodníci.

Jak dlouho jsi se na tyto závody připravoval? A jak jsi byl spokojený na konci přípravy?

Příprava probíhala dva měsíce a spokojený jsem s ní nebyl, jelikož mě provázeli zranění - ať už kolena nebo levého ramene, které se mi v půlce přípravy podařilo tak na 80% vyléčit. Jinak musím zaklepat, že žádné jiné zranění neproběhlo.

Příprava sama o sobě byla těžká, protože probíhala venku, což mi bylo však ku prospěchu, protože jsem mohl vytěžit takovou tu tvrdost. Pokud trénujete v -5°C a ve sněhu, tak vás poté nemůže rozhodit nic ani za polárním kruhem.

Věděl jsi dopředu s jakými borci na závodech budeš soutěžit, nebo jsi si nechal překvapit?

Konkurenci jsem znal, věděl jsem, že se poměřím s těmi nejlepšími závodníky z Ruska, kteří mají světu co nabídnout. Což i tak bylo, protože první dvě místa brali Rusové. Byli tam i Američani, takže to bylo opravdu skvělý. Kluky jsem dobře znal takže jsem věděl, do čeho jdu.

Konkurence byla veliká?

Ano, konkurence byla veliká. Myslím si, že tam byli ti nejlepší závodníci ve "stopětce", které svět může aktuálně nabídnout. Samozřejmě, že se to pořád mění - někdo je zraněný, někdo nemá formu, ale každopádně si myslím, že na těchto závodech byli ti nejlepší.

V jakých disciplínách jste závodili?

Disciplíny se několikrát změnily, ale nakonec byly jednoduché.

První disciplína byl axle na maximum - šlo o to dostat ve třech opakováních co největší váhu nad hlavu (dal jsem 155kg).

Druhá disciplína byly dřepy s autem na konstrukci (s autem jsem dřepoval vůbec poprvé v životě) s váhou okolo 320kg. Bylo to měrně nestabilní a nestandartní. Dal jsem však sedm opakování s čímž jsem byl spokojený.

Ve třetí disciplíně byly lehké kufry 125kg (do teď nevím proč tak lehké) - sprint 20m. V této disciplíně jsem skončil 4-5.

Předposlední disciplína byla mrtvola na axl ose s 300kg bez dresu. Dal jsem sedm opakování. Tuto disciplínu jsem vyhrál

No a poslední disciplína byly atlasovy kameny na maximum. Pořadí bylo 165kg, 185kg, 195kg, 205kg (195kg už jsem nedal).

Jaká disciplína ti sedla nejvíce a jaká nejméně?

No nejvíce mě zklamali asi ty atlasovy kameny, protože jsem je měl v tréninku docela dobrý. V tréninku jsem bohužel neměl větší než 182kg, ale dával jsem jí dvakrát poměrně na pohodu, tak jsem si říkal, že bych tam těch 195kg mohl lousknout. Bohužel jsem to technicky zkazil...

Nejlepší disciplína pro mě byla mrtvola, asi jako vždy. (smích)

V konečném pořadí jsi skončil čtvrtý, je to pro tebe úspěch, nebo spíše zklamání?

Čtvrté místo v takové konkurenci je samozřejmě super. Myslím si, že jsem měl na to, abych byl druhý, protože jsem byl druhý nejsilnější. Na prvního jsem opravdu neměl, ale rozhodně jsem mohl být druhý. Udělal jsem bohužel technickou chybu na atlasech - místo zimního vosku jsem si vzal letní a už to klouzalo. Takže nebyl problém v síle, ale v technice - i to je ale strongman.

Měl jsi sebou nějakého parťáka/parťačku, nebo jsi cestoval sám?

No bohužel jsem musel cestovat úplně sám, což není nic moc. Tam jsem letěl asi 18hodin a zpátky 19hodin, takže to bylo docela náročný. Zároveň jsem musel dělat i tu administrativní práci a posílat domů ženě výsledky, takže bylo poměrně náročné skloubit tyto dvě věci dohromady.

Jak bys zhodnotil celkový průběh závodu?

Průběh závody bych hodnotil velice, velice kladně. Závody probíhaly rychle, trvaly asi čtyři a půl hodiny. Lokalita byla TOP, závody se odehrávaly na takové severské pláži, kde ještě postavili takový trůn pro vítěze, který vypadal jako trůn Odina. Samozřejmě podmínky byly horší, protože je to pár kilometrů od severního pólu. Foukal nám tam docela nepříjemný vítr s pískem, ale já mám rád, když si člověk sáhne trochu na dno. Samozřejmě ty podmínky nebyly na podávání světových rekordů, ale i tak to bylo opravdu TOP.

Jak jsi si závody užil?

Byl to jednoznačně úžasný závod. Doprovodný program byl rovněž úžasný - ukázali nám jejich domovinu - krásy, bohatství i chudobu... Na závodech se o nás starali až nestandardně skvěle - co jsme chtěli, to jsme měli - ptali se nás, co bychom chtěli a já ze srandy řekl, že bych chtěl zítra k večeři humra a oni mi ho opravdu přinesli. (smích) Jinak diváci byli také fantastičtí. Někdy mi i fandili víc než Rusům. Na konci se dokonce ptali diváků, kdo závod vyhraje a lidi skandovali "Jiří, Jiří!", tak to bylo takové úsměvné.

Uvidíme tě letos ještě na nějakých závodech?

Já doufám, že ano. Plánuji teďka závody v Íránu a poté v Kazachstánu. Savickas říkal, že mě pozve na závody do Litvy. Mělo by být MS a ME, ale je to hodně o sponzorech, jelikož teď po covidu nejsou moc peníze, tak uvidíme.

Plánuješ letos v ČR pořádat nějaké závody?

Za čtrnáct dní budeme dělat "Strongman Beginner Cup" na Šumavě. Zároveň bychom chtěli dělat závody i pro "stopětku". Zatím je to jen v přípravách, protože nás také ta "covidová" doba zasáhla a když chceme něco dělat, tak to chceme dělat pořádně.