Legion Sports Fest Pro 2023: Poslední šanci kvalifikovat se na Olympii využil Charles Griffen! Výsledky a reportáž

Poslední příležitost pro kvalifikaci na listopadovou Olympii měli těžkotonážníci z kategorie open včera, tedy v neděli 8. října. Souběžně se konaly hned dvě klání, italské Italian Olympus Pro a o poznání nabitější Legion Sports Fest Pro konaný v americkém státě Nevada. A zatímco první ze zmiňovaných soutěži si vybral český profesionál Pavel Červinka, na oblíbeném Legionu se předvedl Honza Turek a Lenka Ferenčuková. Jak dopadli? A jak celá soutěž probíhala? Na to se můžete podívat v této reportáži.

Předsoutěžní predikce

Vzhledem k zásadní změně pravidel pro tuto soutěžní sezónu už nebylo možné se na Olympii kvalifikovat prostřednictvím bodovacího systému, ale šanci mají pouze vítězové jednotlivých závodů. Byla to tak poslední šance se utkat o svou kvalifikační vstupenku a toho se rozhodla využít celá řada kvalitních závodníků. Honza Turek tak měl podle startovní listiny hned dvaadvacet soupeřů, přičemž nejpočetnější výpravou byli pochopitelně američtí závodníci. Těch se na soutěži sešlo hned 14 a mezi nimi byli pochopitelně i největší favorité celého klání.

Tak například Charles Griffen si na této soutěži chtěl odbýt svůj letošní debut mezi profíky a jelikož na loňské Olympii získal 14. místo, bylo jasné, že s ním bude třeba počítat. Pokud by předvedl dobrou formu, měl by samozřejmě velké šance na vítězství. V tom se mu však podle očekávání pokusí zabránit John Jewett, který již má na kontě kvalifikaci na Olympii v kategorii do 212 liber, ovšem tentokrát poměru síly s profíky.

Pokud by se mu povedlo zvítězit, byl by jedním z mála atletů, kteří by se kvalifikovali do obou kategorií v jednom roce. Jedním ze sportovců s tímto úspěchem byl například Shaun Clarida, který se takto kvalifikoval v roce 2021 a o rok později Olympii v kategorii 212 dokonce vyhrál.

Podle predikcí sportovních komentátorů pak mohl ještě překvapit také Justin Rodriguez, kterému na loňské Olympii patřila 15. příčka a je tak jasné, že by si svůj úspěch rád zopakoval. V letošní sezóně jsou to pro něj teprve druhé závody, přičemž na nabitém Arnold Classic získal osmé místo. Je tedy jasné, že místo pravidelného soutěžení vložil veškeré své úsilí do kvalitní přípravy na Legion Sports Fest PRO, takže fanoušci mohli být plni očekávání, v jaké formě se nakonec představí.

Kategorie Open

Samotný průběh soutěže se pak nesl v souladu s tím, co předpovídaly předsoutěžní predikce a nic zvláštního, co by zamíchalo s pořadím, se nestalo. Charles Griffen předvedl famózní formu, kterou sice avizoval už na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích, ale v reálu vypadal snad ještě lépe a zajistil si tím potřetí v kariéře kvalifikaci na Olympii. Těsně za Charlesem nakonec skončil John Jewett, který tak byl jen kousek od toho, aby se na Olympii kvalifikoval hned ve dvou divizích. Je to tak pravděpodobně jasný signál, že John se výhledově bude chytat i mezi těžkotonážníky.

Například při minulém objemu vážil tento americký gigant hned 117 kilogramů, takže hmotnostní limit dvěstědvanáctky překračoval hned o 20 kilogramů. A nevypadal ani při vyšším procentu tělesného tuku vůbec špatně. Je tak možné, že se na další sezóny dočkáme tohoto sportovce i v kategorii open – a jak teď dokázal, rozhodně se tam nebude ztrácet. Třetí příčku pak bral Justin Rodriguez, který se tak letos na prkna Olympie bohužel nedostane. Čtvrtou příčku bral brazilský závodník Vitor Boff a pětici nejlepších uzavíral další Američan Eric Wood. Honza Turek se tak v nabité konkurenci bohužel do první pětice nedostal a nakonec se musel spokojit až se 12. místem.