Honza Krasinský, neboli Anabolic Horse na MČR strongmanů 2019 - reportáž s výsledky!

Během zářijové soboty 7.9.2019 se v Oseku u Duchcova konalo otevřené MČR strongmanů 2019, které pořádal jeden ze závodníků - Michal Tichý. Mezi další účastníky se řadili: Čestmír Šíma, Pavel Zadražil, Filip Urban, Josef Grmolec, Jaroslav Švejda, Jan Krasinský, Matouš Fritsch, David Štrombach a Jiří Žaloudek. Závody probíhaly trochu netradičně, konaly se totiž na fotbalovém hřišti. Každopádně to nic neubíralo na kvalitě závodů. Diváci mohli výkony siláků sledovat z nedaleké tribuny, která nabízela dostatek prostotu a pohodlí. Jediné, co strongmanům trochu nepřálo, bylo počasí. Letní tropy vystřídal sychravé podzimní počasí.

V naší reportáži se také můžete těšit na kratičký rozhovor s Honzou Krasinským!

Výraz olympijské osy nad hlavu

První disciplína, se kterou se závodníci museli poprat, spočívala v maximální zvednuté váze na výraz olympijské osy. Základ byl stanoven na 140kg. V této disciplíně zvítězil pořadatel závodů a domácí silák Michal Tichý, když dokázal dostat nad hlavu 180kg!

MČR strongmanů 2019

Deadlift

Ve druhé disciplíně museli závodníci v jedné minutě udělat co nejvíce opakování se 330kg na mrtví tah. V tomto eventu dominoval powerlifter Jožka Grmolec, který dokázal vytvořit 6 opakování. Na druhém místě se za Jožkou umístil domácí Michal Tichý s 5 opakováními. Bronzové místo si z této disciplíny si odnesla legenda tohoto sportu Čestmír Šíma - 4 opakování.

Farmer's Walk

Další disciplíny, farmářská chůze, patří mezi tradici strongman sportu. Závodníci museli se 150kg kufry ujít co nejrychleji 12m úsek. Nejlepším "sprinterem" se stal Jarda Švejda, který s kufry dokázal vytvořit čas 12,12 sekundy. Michal Tichý podruhé za sebou získal body za druhé místo - 12,67 sekundy. Body za třetí místo vybojoval Pavel Zadražil, který tuto disciplínu zvládl za 12,70 sekundy.

Super Yoke

Další úkol, který strongmani měli splnit, bylo přenesení 450kg yoku na vzdálenost 20m. Čestmír Šíma byl jediný, který zvládl odnést ohromnou konstrukci až do cíle. Jeho čas činil 35,26 sekundy.

Carry Medley

Předposlední disciplína. Tentokrát museli závodníci přenést břemena v uvedeném pořadí na vzdálenost 20 m - cca 100 kg vážící pneumatiky, 120 kg vážícího sudu a 110 kg vážícího pytle. V této disciplíně dominoval Honza Krasinský - 42,90 sekundy. Těstě za Honzou skončil Filip Urban - 45,09 sekundy.

Tire Flip

Poslední disciplína měla opravdu prověřit, kolik sil v silácích ještě zbylo. Závodníci museli 450kg pneumatiku celkem osmkrát přehodit. To se však povedlo pouze třem závodníkům.. Nejrychlejší ze třech byl Čestmír Šíma -  46,01 sekundy. Druhým v této disciplíně skončil domácí Michal Tichý, jehož výsledný čas činil 47,79 sekundy. A posledním, komu se v čase 48,74 sekundy podařilo prolomit osmé opakovaní byl Pavel Zadražil.

10. Jiří Žaloudek 9b

Zeptali jsme se nováčka v tomto sportu Honzy Krasinského, neboli Anabolic Horse, na pár otázek právě k závodům.

Ahoj Honzo, pověz nám, jak jsi se dostal na tak prestižní závody, jako je MČR strongmanů?

Ahoj, zdravím všechny. Dostal jsem pozvání od Michala Tichého, který závody pořádal. Známe se už déle, a po mojí účasti v Aši se mnou počítal, což je pro mě čest, protože nejsem OPEN PRO STRONGMAN.

Je něco, co tě na závodech limitovalo?

Mě limituje akorát moje hlava! Měl jsem sakra dlouhou sezónu a říká se, že v nejlepším se má přestat! To je věc, kterou já moc neumím , kdyby mi to tělo dovolilo, tak závodím nonstop! Takže únava už byla poznat, jinak mě nelimituje nic, za ten rok co se snažím strongman sportu věnovat, jsem se pár disciplín stihl naučit a taky zjistil, jaký mi fakt nesedí. Takže teď oddychnu, zaměřím se na ty svý slabiny a pokusím se to příští rok napravit.

Nakonec jsi skončil sedmý. Bereš to jako úspěch, nebo spíš naopak?

Jsem člověk co miluje sport a věnuje se jak liftu tak nově strongman sportu. Jsem v tom začátečník, takže každý umístění mezi profíkama je pro mě úspěch!!! Teď jen trénovat a posouvat to umístění na lepší a lepší příčky.

Jak se ti závody líbily?

Sice jsem se necítil úplně top, ale ty závody jsem si užil! To mě na strongman sportu baví, ta atmosféra a rivalita je prostě skvělá! Ani sám nevím, jak jsem se mezi ty obludy dostal, ale přijali mě a chovají se ke mě všichni skvěle. Takže přijede parta lidí a hned jak opadne nervozita, tak začne prdel a k tomu padají pořádný rakety!! Užívám si ty závody víc jak v trojboji.

Proslýchá se, že letos už žádné závody neplánuješ, mohl bys nám tedy shrnout celou tvojí letošní sezonu - závody & výsledky?

Už tenhle závod byl přes čáru. Teď mě čéká narození synka, takže moje pozornost se ubírá jiným směrem, chci si odpočinout a polevit od vah, abych byl ready na příští rok, kdy chci posunout svý hranice o kus dál! Rok 2019 je asi jeden z nejlepších v mým životě co se týče rodiny, kariéry, tak silového progresu. Největší radost mám z účasti v Aši, kde jsem skončil 4. A hned na to padlo PR na deadlift 355kg na závodech v Lounech. V trojboji mi těsně unikl 900kg total. Do toho mám odběhaný nějaký OCR závody! Padlo toho ranec, ale vše je furt ještě v plenkách, takže se máte na co těšit!

Takto se k závodům vyjádřil na svých sociálních sítích jeden z našich nejlepších strongmanů - Čestmír Šíma:

Včera jsem se zúčastnil v Oseku mistrovství ČR strongman a obsadil jsem 2.místo po domácím závodníkovi a pořadateli závodu Michal Tichý. Závody to byly náročný a disciplíny mi příliš nehrály do karet, takže výsledek beru tak nějak ok, i když jsem samozřejmě chtěl vyhrát, ale to chci vždycky a nikdy nejedu na závody s vědomím, že mi stačí 2.místo.

Jako první byl výraz činky ze stojanu, kde jsem zapsal 165kg, což bylo vzhledem k mojemu bolavýmu ramenu ok a byl to jeden z lepších výkonů. Jako druhý byl na pořadí mrtvý tah s 330kg na opakování, tady jsem dal 4 opakování, což bylo myslím 3.místo. Následovaly kufry 2x155kg na 20m a tady byly časy dost vyrovnaný, ale i přesto že nejsem žádný běžec, tak zase čas z těch lepších. Následoval super youk 450kg na 20m a moje první vyhraná disciplína, kdy jsem jako jediný ze všech závodníků donesl závaží až do cíle. No a pak přišla 5.disciplína a konec nadějí. Bylo to přenášení břemen (pneumatika, sud a pytel s pískem každý o hmotnosti asi 110kg) na 20m a tady jsem asi 2m před cílem slítnul i s pytlem na zem a než se zvedl a doběhl do cíle, tak přišel o hodně času a tím pádem i bodů. Jako poslední bylo 8 převrácení pneumatiky 450kg na čas, kde jsem zapsal svojí druhou vyhranou disciplínu a celkově tak skončil 2.

Zdroj: Facebook, Instagram