"Až překonám světový rekord v silovém trojboji, vrátím se ke strongman sportu," hlásí Hafthor Björnsson

Během předloňského srpna oznámil konec kariéry jeden z nejlepších stongmanů světa Hafthor Bjornsson. Ten s touto informací vystoupil na soutěži Iceland's Strongest Man 2020, což byl jeho poslední závod kariéry. Zároveň tuto domácí soutěž vyhrál a do závodního důchodu tak odcházel s dalším cenným vítězstvím.

Své pocity vyjádřil na sociálních sítích tehdy následovně:

"Nejsilnější muž Islandu po desáté v řadě. 6 disciplín, 6 vítězství. Skvělá cesta k ukončení mé strongmanské kariéry. Právě začíná jiná cesta a já jsem nadšený. Byly to skvělé časy ve strongman sportu, ale rozhodl jsem se, že si vezmu dlouho pauzu. Možná už se nikdy nevrátím, ale nikdy neříkej nikdy. Je mi 31 let a možná se vrátím za pár let, pokud mé srdce bude chtít. Právě teď mi mé srdce říká, že potřebuji být zdravý pro mohou rodinu a dělat pro ně to nejlepší."

3. prosince 2022 se Hafthor Björnsson vrátil k silovému trojboji. Konalo se tak v jeho domovské posilovně na Islandu. Soutěž pojmenoval 2022 Thor's Christmas Powerlifting Meet. Björnsson se nehnal za žádnými rekordy, ale chtěl v totalu nazvedat 1 000 kilogramů (2 204,6 liber). Téměř se mu to podařilo, ale nakonec skončil s celkovým počtem 970 kilogramů (2 138,5 liber) kvůli neúspěšnému závěrečnému pokusu o mrtvý tah.

Björnsson se na tuto akci svědomitě připravoval, ale těsně před závody onemocněl a zhubl okolo 5kg... Pro Hafthora to byla šestá soutěž v silovém trojboji a jeho páté vítězství. Přestože nezískal nové PR, nebylo by rozumné srovnávat aktuálního Hafthora s jeho starým já z roku 2018, kdy vážil přes 195 kilogramů (430 liber).

Výkon Hafthora Björnssona

Dřep

• 360 kilogramů (793,7 liber)
  • 380 kilogramů (837,8 liber)
  • Neúspěšné – 400 kilogramů (881,8 liber)

Bench Press

• 190 kilogramů (418,9 liber)
  • 200 kilogramů (440,9 liber)
  • 210 kilogramů (463 liber)

Mrtvý tah

• Neúspěšné – 410 kilogramů (903,9 liber)

Celkem — 970 kilogramů (2 204,6 liber)

V nedávném videu však Björnsson oznámil svým fanouškům, že má v plánu překonat světový rekord v silovém trojboji, který ktuálně drží Dan Bell výkonem 1 182,5 kilogramů (2 606,9 liber). Pokud s mu to podaří, chtěl by se vrátit i ke strongman sportu, který zřejně miluje ze všeho nejvíc.

Až překonám světový rekord v silovém trojboji, chci se vrátit ke strongmanům a dát ze sebe opět to nejlepší. Chci soutěžit na Arnold Strongman Classic a Rogue Invitational. To jsou dvě show, na které se dívám, a samozřejmě tam jedu, protože chci tyto show vyhrát."