Český lev Jiří Tkadlčík bere opět zlato - WORLD GRAND PRIX U105!

23.6.2019 se v Litovli konal opravdu velký a na naše poměry úžasný svátek. 2000 příznivců silových sportů se přišlo podívat na strongman závod WORLD GRAND PRIX U105. Závod se nesl v duchu a připomínce na Gustava Frištenského, který byl jedním z našich nejlepších zápasníků a siláku všech dob. Neproslavil jen město Litovel, ale taktéž Českou Republiku!

Strongmani potili krev v nádherném areálu Litovelského pivovaru, který se snaží hodnoty a odkaz Gustava stále připomínat!

Před zraky diváků bojovalo celkem 11 nejsilnějších mužů kategorie U105kg, kteří přijali pozvání. Za Českou Republiku vystoupil vítěz loňského World’s Ultimate Strongman Championship a tedy čerstvý mistr světa střední váhy Jiří Tkadlčík, nechyběl ani šampion Austrálie Tyson Morrissy. Účastnili se také strongmani z Japonska, Kanady, Nového Zélandu, Ruska, ale i  Slovenska, Polska a dalších zemí Evropy. Po boku Tkadlčíka se za Česko představil i Miroslav Kahánek, vítěz video kvalifikace asociace Strongman Czech U105.

Pro první tři závodníky byly vyrobeny, místo pohárů, helmice, které jsou replikou té, kterou nosil Svatý Václav! Helmice nebyly ze žádného plastu, ale pečlivě ukovány!

Dále byly ukovány železné medaile, které byly pro všechny závodníky!

Disciplíny

První disciplínou byla tlaková kombinace: Výraz 100kg sudu nad hlavu + jednoručka 105kg nad hlavu + loglift 155kg nad hlavu. V těchto disciplínách dominovali naši závodníci. První místo bral Jirka Tkadlčík, druhé Miroslav Kahánek a třetí místo patřilo Artemu Kobanovovi

Jiří Tkadlčík

Miroslav Kahánek

Artem Kobanov

Druhá disciplína byla opravdu pro siláky! Deadliftová kombinace: Klasický deadlift 320kg + elephant bar deadlift 393kg + car deadlift 330kg... Tuto disciplínu ovládl strongman z Walesu Luke Davies, druhé místo si připsal Australský Tyson Morrissy, třetí místo získal náš závodník Jiří Tkadlčík!

Luke Davies

Tyson Morrissy

Třetí disciplína byla zaměřená na super yoke - 450kg na 15m. Úkolem bylo ujít těchto 15m s yoke za co nejrychlejší čas. Nejrychleji chodit s yoke dokázal Jiří Tkadlčík, druhým v této disciplíně byl Australan Morrissy a na třetím místě se umístil Rus Artem Kobanov!

Čtvrtá disciplína byl viking press 194kg na počet op. / min bez položení. Jiří byl nakonec i ten, kdo disciplínu vyhrál s 10 platnými opakováními, hned za ním se umístili na děleném druhém místě Emanuel Pescari z Rakouska a domácí Miroslav Kahánek s 9,5 opakováním.

Jeden ze vstupů během závodů byla také snaha Jirky Vytisky překonat národní rekord v logliftu, který je 180kg. Sám Jirka je držitelem, avšak se snažil svůj rekord navýšit na 181kg! Nejprve zvládl 175kg, poté se mu rekord však nepodařilo překonat, ale i přesto sklidil od diváku veliký potlesk!

Jiří Vytiska

Pátá disciplína byla hod 7,5kg kamenem do dálky, tato disciplína je typická pro skotské závody - Highland games. Nejlepší výkon padl do dálky 12 metrů, což se podařilo opět Jiřímu Tkadlčíkovi, téměř 11m pak dokázal odhodit Tyson Morrissy. Odhod do dálky 10,18 m pak zajistil bronz na disciplíně ukrajinskému závodníkovi Vitaliimu Mikheievovi.